Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Stare Zdjęcia z Kęt
Ruszyła policyjna akcja „Znicz” 2012
środa, 31 października 2012 07:25
W dniach od 31 października do 4 listopada br., w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, na polskich drogach nastąpi znaczne wzmożenie ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy, dworców kolejowych oraz na trasach wjazdowych i wyjazdowych.

Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: należy pamiętać, aby prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. To szczególnie ważne w tych dniach, kiedy ruch jest znacznie większy. Niezwykle istotne jest także utrzymywanie bezpiecznego odstępu pomiędzy pojazdami.

Co więcej, niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu! Należy o tym pamiętać przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, a także w obawie przed konsekwencjami prawnymi, gdyż w tych dniach jednym z najważniejszych elementów kontroli będzie sprawdzanie stanu trzeźwości kierowcy.

Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu – sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenie i stan opon. Przypominamy, że dłuższą trasę warto pokonywać etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek.

 

Poza tym zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W czasie trwania Akcji „Znicz” w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować. Przypominamy również, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie postój jest zabroniony, a parkowanie utrudnia ruch lub zagraża bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

 

Apelujemy także do pieszych uczestników ruchu, aby korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię powinni zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W godzinach wieczornych, idąc poboczem drogi, pieszy dla własnego bezpieczeństwa powinien być wyposażony w odblaski.

 

Pamiętajmy również, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach. Mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, niezwłocznie poinformujmy o tym Policję, nie zacierajmy śladów i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

 

Policjanci ruchu drogowego, prewencji oraz strażnicy miejscy będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, jednakże dużo zależy od samych użytkowników dróg. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nie jest dziełem przypadku. Zadbajmy o to, aby każdy z nas bezpiecznie powrócił do domu.

 

KPP Oświęcim