Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • dwór w Łękach
ZSG Bielany: „Odblaskowy apel” w „Odblaskowej szkole”
wtorek, 30 października 2012 12:38
25 października w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Bielanach odbył się apel promujący bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły. Program dla uczniów szkoły podstawowej, który piosenką o znakach drogowych rozpoczęli pierwszoklasiści, przygotowali uczniowie klas II i III.


Dzieci, kierując się hasłem „Czy w Bielanach, czy też w Łodzi, uczeń z odblaskami chodzi”, przypominały podstawowe wiadomości na temat znaków drogowych, zachęcały do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i noszenia elementów odblaskowych oraz przestrzegały przed brawurą na jezdni. Wielkim zaskoczeniem dla widzów okazał się pokaz mody odblaskowej, który był zwieńczeniem występu młodych.

 

Po apelu uczniowie klas II-IV przystąpili do konkursu wiedzy na temat ruchu drogowego. Każdą klasę reprezentowało 3 przedstawicieli. Dzieci m.in. rozwiązywały zagadki, rebusy, układanki oraz sprawdzały wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Zabawa była przednia, a doping dla rywalizujących klas - ogromny. Po zsumowaniu punktów przez jury, którego przewodniczącym był gość honorowy, p. Zbigniew Kanik (Komendant Straży Miejskiej w Kętach), otrzymano następujące wyniki:

 

1. miejsce zajęła klasa IV,

2. miejsce – klasa II,

3. miejsce - klasa III.

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Odblaskowy_apel_01-001Odblaskowy_apel_08-001Odblaskowy_apel_16-001Odblaskowy_apel_31-001Odblaskowy_apel_42-001Odblaskowy_apel_69-001Odblaskowy_apel_71-001

 

Bielańska szkoła od września bierze udział w konkursie „Odblaskowa szkoła”.

 

W związku z tą inicjatywą placówka podejmuje szereg działań promujących bezpieczeństwo wśród najmłodszych. W ich ramach klasa I została wyposażona w odblask, który wręczyli dyrektor p. Dariusz Mędrzak oraz komendant kęckiej SM p. Zbigniew Kanik. Przeprowadzone zostały także lekcje o bezpieczeństwie na drodze, a dzieci zapoznane zostały ze znakami drogowymi wsi Bielany. Zorganizowano także pieszy rajd nizinny na „Orlik” w Nowej Wsi w kamizelkach odblaskowych, wyposażono w opaski odblaskowe starszych mieszkańców Bielan oraz zorganizowano dyskotekę odblaskową dla wszystkich uczniów SP. Ponadto dzieci przygotowywały gazetki ścienne i plakaty promujące idee „Odblaskowej szkoły”.

 

Szkoła w Bielanach z własnej inicjatywy zorganizowała także konkurs plastyczny oraz konkurs wiedzy o ruchu drogowym dla uczniów klas V i VI. Podczas konkursu szkoła współpracowała ze Strażą Miejską w Kętach, Komendą Policji w Oświęcimiu, Samorządową Placówką Przedszkolną w Bielanach, ks. Proboszczem oraz Radą Rodziców.

 

Co więcej, 29 października 2012 r. na rynku w Bielanach dzieci ze Szkoły Podstawowej przy ZSG w Bielanach oraz policjant z oświęcimskiej komendy, w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”, powtórzyli ubiegłoroczną odblaskową kontrolę „Jabłuszko, czy cytrynka”, czyli kontrolę jazdy kierowców i wyposażenia zatrzymanych pojazdów.

 

Policjant w asyście „małych pomocników” zatrzymywał kierowców i sprawdzał stan wyposażenia ich samochodów, m.in. sprawność świateł oraz zapięcie pasów bezpieczeństwa, jak również poziom przestrzegania przepisów drogowych. Za wzorową jazdę oraz prawidłowo wyposażony samochód uczniowie nagradzali kierowcę jabłkiem, natomiast kierowców, którzy nie stosowali się do przepisów, karano cytryną. Niezależnie jednak od wyniku kontroli uczniowie wszystkim kierowcom życzyli bezpiecznej drogi i recytowali wiersz:

 

„Zawsze bądź uważny,

zawsze bądź ostrożny,

to nie takie trudne,

to jest prosty plan.

Jeśli będziesz jeździł

stosując przepisy,

nic Cię nie zaskoczy,

przekonasz się sam!”

 

kontrola1kontrola2kontrola3kontrola4kontrola5kontrola6

 

Już w najbliższym czasie (31 października) odbędzie się uroczyste podsumowanie akcji „Odblaskowa szkoła”. Uczniowie z Bielan spotkają się wówczas z policjantem, który wzbogaci jeszcze bardziej ich wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze i przypomni o konieczności noszenia elementów odblaskowych.

 

ZSG Bielany