Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Ludzie kultury
Kopernik otwarty na Wschód
środa, 24 października 2012 09:48
W ramach Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo do Kęt przybył m.in. młodzieżowy zespół instrumentalno-wokalny z Białorusi działający w Miorach przy tamtejszej parafii. Miory w okresie II RP były częścią województwa wileńskiego. Tamtejszy kościół został zbudowany w 1907 roku, obecnie działa dzięki zaangażowaniu misyjnemu księdza prałata Krzysztofa Miękiny. Korzystając z obecności obcokrajowców w naszym mieście, uczniowie PZ nr 10 SME im. M. Kopernika w ramach zajęć kółka języka rosyjskiego zaprosili grupę do siebie, by na żywo zetknąć się z zupełnie obcym dla młodzieży językiem.

 

 

Mimo początkowych problemów w komunikacji, wspólne tematy znalazły się szybko. Po wzajemnej prezentacji, młodzież zwiedziła szkołę. Największym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica sportowa i pracownie komputerowe, a u chłopców – siłownia. Następnie goście obejrzeli przygotowane przez naszych uczniów prezentacje multimedialne na temat najpiękniejszych miejsc w Polsce i znanych Polaków.

 

W trakcie poczęstunku, uczniowie, rozmawiając z białoruskimi rówieśnikami, dowiedzieli się, że część z nich ma polskie korzenie, noszą polskie imiona i nazwiska, a w przyszłości będą starać się o kartę Polaka, aby móc studiować w naszym kraju. Nie zabrakło jednak i lżejszych tematów. Pojawiły się rozważania kulinarne o polskiej i białoruskiej kuchni, o zainteresowaniach, o białoruskiej szkole. Białorusini postrzegają swoją szkołę jako bardziej surową i zasadniczą, chociażby pod względem uczniowskiego stroju. W polskiej szkole podobały im się relacje między nauczycielem a uczniem, a przede wszystkim ilość i jakość sprzętu informatycznego i wyposażenie techniczne pracowni.

 

Na dalszym etapie wizyty rozśpiewani goście ze Wschodu szybko dali się nakłonić do występu i zaprezentowali mini-recital, wykonując kilka wybranych utworów wokalnych. Największe uznanie naszej młodzieży zdobyli śpiewając po polsku „Szła dzieweczka”!

 

Spotkanie kultur i języków przebiegało w atmosferze życzliwości i wzajemnego zainteresowania. Na zakończenie wizyty polscy uczniowie wręczyli rówieśnikom upominki, między innymi turystyczne mapy Polski. Podsumowując wydarzenie, młodzież stwierdziła, że miło byłoby móc kontynuować współpracę i utrzymywać kontakt z uczestnikami nietypowych zajęć językowych.

 

PZ nr 10

YC9_0093YC9_0101YC9_0126