Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Sucho...
Echa przeszłych wieków: Kęcki Jarmark Świętojański 2012
poniedziałek, 22 października 2012 13:32

 

Oficjalne święto naszego miasta – organizowany z okazji wspomnienia liturgicznego św. Jana Kantego Jarmark Świętojański Anno Domini 2012 – przeszło już do historii. Setki kęczan, mieszkańców gminnych sołectw a także przybyłych z najróżniejszych stron kraju gości wyśmienicie bawiły się wczoraj na kęckim rynku przy dźwiękach średniowiecznej muzyki zespołu Jar, rozsmakowywały się w tradycyjnych potrawach czy też napitkach, w skupieniu brały udział w warsztatach rzemieślniczych i podziwiały pokazy rekonstrukcji historycznej w wykonaniu Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit” oraz kuglarzy i akrobatów z krakowskiego Teatru Gry Wstępnej. 21 października Kęty opętał bowiem duch… średniowiecza!

 

Obchody ku czci i pamięci świętego Patrona Kęt połączone z odpustem o godz. 11:30 rozpoczęła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Nabożeństwo, w którym uczestniczyło wielu duchownych z kęckiego dekanatu, Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Archidiecezji Krakowskiej celebrował ksiądz Tadeusz Borutka, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej. Następnie wszyscy wierni oraz kapłani (w asyście przygrywającej im orkiestry dętej z Bulowic) przemaszerowali na rynek, skąd całemu miastu pobłogosławił o. Bronisław Zarański CR. Później procesja udała się do kaplicy świętego Jana. Tu wierni mogli ucałować relikwie Patrona miasta i wysłuchać krótkich koncertów w wykonaniu solistów oraz grup wokalnych z Polski i Ukrainy, które uczestniczyły w spotkaniu ekumenicznym uczestników XV Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo 2012.

 

W tym samym czasie – w okolicach godziny 13:00 – na płycie kęckiego rynku końca dobiegały ostatnie przygotowania do rozpoczęcia wielkiego jarmarku. Rozstawione zostały drewniane budki wystawiennicze, namioty i ławy; wzniesiono stanowiska wojów z Drużyny Najemnej, przygotowano warsztaty rzemieślnicze oraz iście średniowieczne obozowiska z kuchniami, jadalniami i pracowniami. Nie zabrakło także punktów gastronomicznych oraz stanowisk handlowych, które oferowały obrazy, ceramikę, ręcznie wykonane ozdoby ludowe, koronki, biżuterię, zabawki i różnego typu przybory a także moc innych misternych owoców rękodzielniczej pracy. Otwarły się także podwoje Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Od 13:00 do 16:00 wszyscy chętni mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy stałe placówki.

 

Pierwszy pokaz rekonstrukcji historycznej rozpoczął się zgodnie z harmonogramem o godz. 14:00. Pod pomnikiem Jana Kantego w pełnym rynsztunku i w kolumnie bojowej ustawili się wojowie z Bielskiej Drużyny Najemnej „Svantevit”, którzy wpierw zaprezentowali swoje uzbrojenie, a następnie dali dowód swej biegłości w działaniach bitewnych. Szczęk mieczy, chrobot uderzających o siebie tarcz oraz donośne okrzyki ścierających się wojowników wypełniły wszystkie zakamarki naszego rynku. By widzowie ochłonęli po tej batalii, w chwilę po występie wojów „Svantevit” na naszą średniowieczną arenę pokazów wkroczyli bębniarze i aktorzy z Teatru Gry Wstępnej. Do serii zabaw, sztuczek i akrobacji zaprosili ochotników z widowni, zapewniając tym samym wszystkim zgromadzonym solidną dawkę humoru na najwyższym, kuglarskim poziomie.

 

Zarówno wojownicy, jak i zespół akrobatów i sztukmistrzów wystąpili tego dnia jeszcze dwukrotnie. Ich pokazy przeplatały się z innymi atrakcjami jarmarku: rozstrzygnięciem konkursu ZSG nr 1 o Janie Kantym, wręczeniem nagród zwycięzcom oraz prezentacją ich prac połączoną z występem dzieci. Co więcej, o godz. 16:00 w muzealnej sali wystaw czasowych odbył się pokaz gry planszowej „Wśród zbójników i rycerzy Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego” przygotowanej przez pracowników Muzeum w Wadowicach przy współpracy z Muzeum w Kętach i Muzeum Zamkiem w Oświęcimiu. Prezentacja gry osadzonej w realiach XV-wiecznych Księstw Oświęcimskiego oraz Zatorskiego i zawierającej elementy gry przygodowej jak również ekonomicznej cieszyła się dużym powodzeniem. Podobnie było w przypadku koncertu zespołu muzyki dawnej Jar, którego występ o godz. 16:30 podziwiali zgromadzeni na płycie rynku widzowie oraz późniejszego pokazu tańca średniowiecznego.

 

Kiedy obejrzane atrakcje wzbudziły apetyt w gościach jarmarku, smaczną i tradycyjną strawą służyły punkty gastronomiczne lokalnych restauratorów, grille, średniowieczna kuchnia częstująca podpłomykami oraz stoiska oferujące serki góralskie na ciepło. Nie zabrakło również smakowych napitków.

 

Podczas ponad pięciogodzinnego jarmarku można było także poznać tajniki zielarstwa, powroźnictwa, kowalstwa i tkactwa. Warsztaty tychże rzemieślników z radością przyjmowały wszystkich chętnych, którzy w tym wyjątkowym, odświętnym dniu zdecydowali się terminować u prawdziwych mistrzów w swoich profesjach.

 

Za sprawą wspaniałej pogody, doskonałych nastrojów widowni a także do perfekcji dopracowanych pokazów rekonstruktorów i rękodzielników, wyśmienita zabawa trwała do samego zmierzchu! Z pewnością nie inaczej będzie za rok, dlatego też już teraz gorąco zapraszamy na Święto Miasta Kęty 2013.

 

 

 

Barbara Kuźma

 

 

 

 

 


PISALI O TYM...

Nowa Wieś w Gminie Kęty

Beskidzka24

mamnewsa.pl

radiokrakow.pl


relacja w TVP Katowice