Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Stary internat
Kontynuacja międzynarodowych projektów w „Dąbrowskiej”
piątek, 12 października 2012 08:03

Nowy rok szkolny 2012/2013 w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach rozpoczął się intensywnymi pracami nad projektami międzynarodowymi. We wrześniu 2012r. odbyła się druga część polsko-niemieckiego seminarium dla młodzieży w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (w ramach projektu: „Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży – warsztaty medialne „Pracować fair.” 17.09. – 22. 09. 2012 przygotowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell oraz Europejskim Domem Edukacji i Spotkań w Wajmarze). W spotkaniu wzięło udział 8 uczniów: Mateusz Harat, Marek Kózka, Jan Kubica, Paweł Kuwik, Dawid Szwajca z kl. III m, Katarzyna Kurek z kl. II h oraz Piotr Kołek i Maciej Kwaśniak z kl II j.

 

Uczniowie przez sześć dni przebywali wraz z niemieckimi rówieśnikami w MDSM w Oświęcimiu, gdzie pracowali w grupach kreatywnych nad tematem historycznego faktu wykorzystywania ludzkiej siły roboczej podczas drugiej wojny światowej w okupowanych przez Niemcy krajach. Podczas pobytu w Oświęcimiu uczestnicy poznawali historię i topografię byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz III-Monowitz, a także zwiedzili byłe Getto Krakowskie i obóz koncentracyjny w Płaszowie. Aspekt, któremu poświęcono sporo uwagi na wrześniowym spotkaniu było wykorzystywanie więźniów obozu Auschwitz przez przedsiębiorstwa SS i niemieckie firmy, w szczególności przez niemiecki koncern chemiczny IG-Farben Konzern. W zrozumieniu trudnej tematyki uczestnikom pomagały historyczne referaty i spotkanie ze świadkiem tamtych czasów, byłym

pracownikiem przymusowym. Swoje wrażenia, przeżycia i komentarze uczestnicy spotkania przedstawili w formie gazetki seminaryjnej, która stała się relacją z podróży w czasie do czasów pracy przymusowej w KL Auschwitz poprzez pracę przymusową w narodowym socjalizmie po współczesne środowiska pracy.

Na szerszą relację z drugiej części seminarium „Pracować fair” zapraszamy do działu „Wymiana zagraniczna. Wymiany polsko-niemieckie” znajdującą się na stronie www.dabrowska.info.

Kolejną okazję do spotkania się z kolegami niemieckimi młodzież „Dąbrowskiej” miała okazję podczas wymiany polsko-niemieckiej. We wtorek 2 października 2012r z niemieckiego Uelzen wróciła do Polski grupa uczennic naszej szkoły, która wzięła udział w tegorocznym międzynarodowym spotkaniu.

Trwająca już od 8 lat współpraca pomiędzy szkołami Powiatowego Zespołu Nr 9 w Kętach oraz Berufsbildende Schulen Nr. I w Uelzen stwarza uczniom wspaniałą okazję do rozwijania umiejętności językowych, poznania życia codziennego, kultury i gospodarki naszych zachodnich sąsiadów, zawarcia nowych znajomości a nawet przyjaźni. Podczas tegorocznego wyjazdu uczennice z klas 3j, 3h, 3m oraz 2j przez tydzień gościło u swoich rówieśników w niemieckich rodzinach.

Przygotowany w tym roku program obfitował w wiele atrakcji. Młodzież zwiedzała zabytki miasta Uelzen; ratusz i gotycki kościół Marienkirche z XIII w. Podczas wycieczki do urokliwego miasteczka akademickiego Lüneburga dziewczyny spacerowały uliczkami starego miasta, podziwiały panoramę miasta z wieży wodnej oraz zwiedzały Muzeum Soli.  Kolejnym punktem programu była wizyta w Hamburgu, rejs statkiem wycieczkowym po rzece Łabie i zwiedzanie XIX-wiecznego ratusza nad rzeką Alster. Nie zabrakło również czasu na zrobienie zakupów na najbardziej luksusowej ulicy Hamburga der Neue Wall. Niedziela była dniem, który każdy z uczestników wymiany spędził w rodzinach goszczących. Opiekunowie przygotowali ciekawe propozycje spędzenia wolnego czasu. Ostatni dzień w Niemczech rozpoczął się od wspólnego, smakowitego śniadania w szkole, następnie młodzież udała się do stolarni, gdzie pod kierunkiem niemieckiego nauczyciela wykonywała własnoręcznie drewniane szkatułki.

Tegoroczny program wymiany był bardzo atrakcyjny i został wysoko oceniony przez obydwie strony wymiany. Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy szkołami będzie kontynuowana, ponieważ spotkania polsko-niemieckie służą integracji europejskiej, niwelują negatywne stereotypy i uprzedzenia oraz są doskonała okazją do rozwijania umiejętności językowych uczniów. Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 9 w Kętach oraz BBS Nr. I w Uelzen za przygotowanie spotkania, opiekunom polskim (Aleksandra Babicz, Tomasz Wróbel) oraz niemieckim (Erwin Ehlbeck, Dirk Österreicher) za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami. Podziękowania składamy również Radzie Rodziców PZ Nr 9, Radzie Szkoły PZ Nr 9 w Kętach oraz Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży z Warszawy za dofinansowanie kosztów ubezpieczenia za granicą oraz kosztów wyjazdu do Niemiec.

Już wkrótce zapraszamy na kolejne relacje z ciekawych międzynarodowych projektów realizowanych w „Dąbrowskiej”.

PZ 9

 

Exchange 2012 056-001Exchange 2012 169-001Exchange 2012 171-001Exchange 2012 324-001Exchange 2012 327-001Exchange 2012 481-001Exchange 2012 490-001Exchange 2012 548-001Exchange 2012 563-001IMG_9931-001IMG_9944-001IMG_9989-001