Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Stare Zdjęcia z Kęt
Naciągała poszukujących pracy, teraz grozi jej 8 lat więzienia
piątek, 05 października 2012 12:34
Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach przedstawili 133 zarzuty 29-letniej mieszkance Bielska-Białej podejrzanej o oszustwa internetowe. W sumie naciągnęła ponad sto osób z terenu całego kraju na kwotę przekraczającą 5 tys. zł.

 

Policjanci zainteresowali się sprawą, gdy do ich komisariatu zgłosiła się mieszkanka Kęt z informacją, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszustwa internetowego. Jak ustalili funkcjonariusze, pokrzywdzona od dłuższego czasu na różnych portalach internetowych poszukiwała pracy. Zainteresowała ją oferta pracy chałupniczej polegającej na składaniu klamerek lub długopisów. Warunkiem jej podjęcia było wpłacenie kaucji w wysokości 47 zł na konto podane przez ogłoszeniodawcę. Pokrzywdzona przelała rzeczoną kwotę, lecz zamówione części do składania nigdy nie zostały jej dostarczone. W końcu zorientowała się, że została oszukana.

 

Zaalarmowani policjanci szybko podjęli stosowne działania mające na celu ustalenie sprawcy i powodów zaistniałego zdarzenia. W trakcie czynności dotarli do dowodów świadczących o tym, że związek ze sprawą ma 29-letnia mieszkanka Bielska-Białej, czasowo przebywająca w Kętach. Funkcjonariusze ustalili miejsce jej zamieszkania, a następnie dokonali przeszukania, podczas którego zabezpieczyli sprzęt komputerowy oraz dokumenty, które potwierdzały, że bielszczanka stoi za licznymi oszustwami w sieci. Jak się okazało, używała kilku imion i nazwisk (w tym również męskich) oraz nazw fikcyjnych firm.

 

W międzyczasie do kęckiego komisariatu zaczęły napływać materiały operacyjne z jednostek Policji z całego kraju dotyczące podobnych wyłudzeń. Oszustwa do złudzenia przypominające to, którego ofiarą padła kęczanka, zgłosiło ponad 100 innych pokrzywdzonych.

 

Do tej pory policjanci postawili podejrzanej aż 133 zarzuty oszustwa na kwotę ponad 5 tys. zł. 29-latce grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

oprac. Barbara Kuźma