Pozory mylą, dowód nie

Stare zdjęcia

  • Procesja
Wyspian w rankingu
środa, 12 maja 2010 15:37
ImageOgłoszono XV ranking małopolskich liceów „Gazety". Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Kętach ogółem na 6 miejscu. A szczegółowo – 3 olimpijczyków, 4 wynik matury 2009 w całym województwie, najwyższy wynik (1 miejsce!) w Małopolsce z j. polskiego, 6 miejsca z biologii i geografii!

Wyspian w rankingu - najlepsze liceum w zachodniej Małopolsce!

ImageOgłoszono XV ranking małopolskich liceów „Gazety". Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Kętach ogółem na 6 miejscu. A szczegółowo – 3 olimpijczyków, 4 wynik matury 2009 w całym województwie, najwyższy wynik (1 miejsce!) w Małopolsce z j. polskiego, 6 miejsca z biologii i geografii!

V LO pierwsze, na drugim miejscu VIII Prywatne LO, na trzecim I LO  - oto zwycięska trójka rankingu 2010. Cała z Krakowa. W pierwszej dziesiątce są jeszcze trzy krakowskie szkoły i cztery spoza Krakowa. To, że licea krakowskie gonią szkoły z mniejszych miejscowości w województwie, podkreślano już w ubiegłym roku. Jak jest w tym roku? Polski znów wypada lepiej na prowincji. A najlepiej w liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach (szóste miejsce w rankingu). Eksperci uważają, że duża w tym zasługa Internetu. Wiedzę, która jeszcze kilka lat temu była powszechnie dostępna dla uczniów mających pod nosem wielkomiejskie biblioteki, dziś każdy może znaleźć w sieci.

- Nie można też pominąć pracy dobrych nauczycieli. Nasi poloniści tworzą niespokojny zespół, w którym każdy gra w innym temacie. Jeden stawia na literaturę, drugi na teatr, konikiem trzeciego jest język mediów. No i z tej mieszanki wyszło coś bardzo pozytywnego - mówi Tomasz Bąk, dyrektor LO z Kęt.

Jest humanistą, ale - mimo najlepszego wyniku matury z polskiego w całym województwie - nie lubi, gdy o szkole się mówi, że "humanistyką stoi".

- To jest liceum ogólnokształcące i matematyki nie odpuszczamy – zaznacza dyrektor.

„Wyspian” osiągnął także doskonałe wyniki matury z geografii i biologii (oba przedmioty z szóstym wynikiem w Małopolsce).

W szkole uczniom wybitnie uzdolnionym w jednym kierunku odpuszcza się w innych przedmiotach. Są świetni z fizyki? W takiej sytuacji nikt  nie ma ambicji, by na siłę robić z nich orłów z polskiego. Pozwala się im, by jak najwięcej czasu poświęcali na to, co naprawdę ich fascynuje, w czym są dobrzy. A inne przedmioty? Wystarczy, że umieją je przyzwoicie. Tak, by na maturze dobrze napisać wszystkie wymagane egzaminy. Jak zwykle znajdą się malkontenci (tzw. przyjaciele szkoły), którzy podkreślą, że rankingi są dla szkół krzywdzące, bo nie są w stanie zmierzyć tego, co jest w nich najważniejsze: atmosfery, bezpieczeństwa, indywidualnego podejścia do ucznia, zwłaszcza słabszego. Ale właśnie w  rankingowym „Wyspianie” wszystkie wymienione wyżej atrybuty dobrej szkoły są obecne każdego dnia.  To jest zwyczajnie świetna szkoła!
                                                                        Dyrekcja PZ nr 11 SO w Kętach
 
Ranking liceów 2010
1. V LO Kraków    100,00 punktów
2. VIII Prywatne LO Kraków    75,72
3. I LO Kraków    74,75
4. II LO Kraków    63,92
5. I LO Zakopane    63,10
6. LO Wyspiańskiego Kęty    62,24
7. VIII LO Kraków    62,19
8. LO Prywatne Libiąż    61,69
9. III LO Tarnów    60,60
10. I LO Tarnów    60,33